Anneler Günü'nün Anlamı

Anneler Günü'nü Mükemmel Kılın

Annelerimiz en sevdiklerimiz, hiçbir zaman gerektiği kadar yakın olamadığımız ve asla uzak kalamadıklarımız.


Hiçbir anne yoktur ki evladını sevmesin veya onun en ufak duygusunu bile hissetmeden zaman geçirsin. Evlenmeden önce yanından ayrılmadığımız, sonra birden ortadan kaybolduğumuzda yanında geçirdiğimiz zamanların daha uzun sürmesi gerektiğini düşünerek üzüldüğümüz. Kızarken bile şefkatini bizlerden esirgemeyen annelerimizi, bize en güzel anları ve en güzel duyguları yaşatan yegane varlıkları mutlu etmenin en önem taşıdığı günden bahsetmek istiyoruz; Anneler Günü

Anneler günü'nü özel yapan nedir?

Bu sorunun cevabını vermeden önce sizlere tarihte neler olduğu ile ilgilide bazı bilgiler aktarmak istiyorum.

Amerikadan gelen Anneler Günü 

Anneler günü'nü özel yapan Tarihte bugünün kutlanmasını sağlayan şey Anna Jarvis'in başlatmış olduğu kampanyaymış gibi gözükebilir. Daha eskiye giderseniz İngilizlerin Mothering Sunday'ı da gösterilebilir. Anna Jarvis annesini kırdığı için bugünün özel bir gün olarak anılmasını istemiştir. Julia Wart Howe'nin Barışsal gün olarak oluşturmuş olduğu Annelergünü'nü Anna Jarvis kitleleri arkasına almayı başararak bugünkü anneler günü kavramını geliştirmiş  Amerikan başkanı Wilson'un yaptığı açıklamayla resmi olarak kutlanmaya başlamıştır.

İngilizlerin de Anneler günü Kutlamaları vardı

İngilizler ise anneler günü kutlama şekli olarak güç günler içerisindeki kadınlarına ve ebeveynlerine daha fazla önem verdiklerini anlatmak için, aslında gönüllerini hoş tutmalarını sağlamak için onlarla belirli bir günü beraberce geçiriyorlardı. Sonraki yıllarda bazı diğer etkinliklerle birleşirilerek annelere adanmış bir gün olmaktan çıkmış olsada Anneler Gününün başladığı çıkış noktası olarak örnek gösterilebilir.

Aranan Anneler Günü Sümerler'de

Bizce bunların içerisinde en masum ve en gerçek olanı Sümerler'in annelere vermiş olduğu değerdir. Sümerler aslında bugün anneler için yaşatmamız gereken duyguları o yıllarda yaşatarak gerçek değeri gerçek sahiplerine vermişlerdir.

Günümüz ritüellerinin oluşturmuş olduğu anneler günü algısını "Aslında her gün anneler günü" diyerek masumlaştırmaya çalışmaktan öteye geçecek olursak.

Anneler günü kavramını gerçekten oluşturmuş olan Sümerler, anaerkil yapıyı gerçek anlamıyla ve doğru tanımlamalarıyla bir adım öne çıkıyor. Sümerler toplum olarak, Annelere ( Ana'ya)  doğurganlık sebebiyle özel bir önem veriyor, aynı zamanda yetiştirme ve gelecekteki erkek neslinin ahlak ile şekillendirilmesini sağlayan kadınları el üstünde tutuyorlardı. Gereken ilgi alaka ve şefkati kadınlarına ve dolayısı ile annelerine sunan bu toplum bizim oluşturmak istediğimiz her şeyin temelini özünü en yalın halini bize anlatıyor.

 

 

Annelerimiz için neler yapıyoruz?

Bizler bugün o zamanların duygularını arayarak yaşatmanın yollarını arıyor ve özlüyoruz. Kalpleri yumuşatacak güzellikte çiçekleri doğanın en temel güzelliklerini en saf haliyle severek yetiştiriyor ve her sanatkarın bir anne her üreticinin bir baba olduğu savıyla üretiyor yetiştiriyor ve kalplere sevgi dolu sözcüklerle ulaştırıyoruz.

Başlıktaki sorumuzun cevabına gelecek olursak Anneler Günü'nü özel yapan Annelerin kendisidir. Her şeyin kaynağı anne, şefkatin adının kendisidir. "Doğa ana" sözcüğü bile şefkati anlatır sadece. Şefkat sevgidir sevgi her şeydir. 

 

Onları mutlu etmeye asla ara vermeyin bugün üzerine kattığınız bir gün olarak kalsın.

Unutmayın mutlu ettiğiniz kadar mutlusunuzdur. Karşılıksız gerçek sevgiyi sadece evlatlarınıza verebilirsiniz. Buda gerçek sevgiyi sadece ebebeynlerinizden alacağınız anlamına gelmektedir. Onları mutlu edecek en güzel sözleri onlara sunun ve onları mutlu etmekten çekinmeyin. Kalbinizden gelecek güzel bir sözcük gibisi asla olmasada Anneler için güzel çiçek notları için Buraya Tıklayarak kopya çekebilir,  Buraya tıklayarak en güzel çiçekleri gönderebilirsiniz. 

 

 


6.05.2017